SON DAKİKA :
Kategoriler
E-Bülten

KAYDET

 

Anket

Yeni sitemizi beğendiniz mi?


Oy Ver


Döviz


Hava Durumu

ADANA ADANA ADANA
Üç Günlük Hava Tahmini
ADANA

Reklam Alanı
İstatistikler


Gemi personeli maaş alamayınca...
Gemi personeli maaş alamayınca... Tekirdağ'dan Mısır'a çimento taşıyan Panama bandıralı 'Bulk Trader' isimli kuru yük gemisinde görevli 25 işçi, 6 aydır maaşları ödenmediği gerekçesiyle gemiyi Tekirdağ'ın yaklaşık 1 mil açıklarında demirleyerek grev yapmaya başladı.

Tekirdağ'dan Mısır'a çimento taşıyan Panama bandıralı 'Bulk Trader' isimli kuru yük gemisinde görevli 25 işçi, 6 aydır maaşları ödenmediği gerekçesiyle gemiyi Tekirdağ'ın yaklaşık 1 mil açıklarında demirleyerek grev yapmaya başladı.

Alınan bilgilere göre, Hintli FIS Schıffffahrt GMBH firmasına ait Panama bandıralı 'Bulk Trader' isimli kuru yük gemisi acente aracılığıyla Tekirdağ'dan Mısır'a çimento götürmek üzere Tekirdağ Akport Limanı'na geldi.

Kısa bir süre sonra Bangladeş uyruklu gemi kaptanı, beraberindeki Hindistan, Myanmar ve Burma vatandaşı 25 mürettebatıyla Trakya Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş'den (TRAÇİM) aldığı 9 bin 580 metrikton çimentoyu Mısır'a götürmek üzere denize açıldı. Mürettebat, 6 aydır maaşlarının alamadıkları için çalıştıkları şirketi protesto etmek amacıyla gemiyi Tekirdağ'ın yaklaşık 1 mil açıklarında demirledi.

Mısırlı şirket yetkilileri, bir hafta içinde kendilerine ulaşmayan çimento yükü için Türkiye'deki aracı firmayı arayarak geminin durumu sordu. Öte yandan çimento firması TRAÇİM de geminin teslim aldığı yükü zamanında ulaştırmadığı için 453 bin dolar zarara uğradığı öne sürerek Denizcilik İhtisas Mahkemesine başvurdu. Mahkeme, yaptığı inceleme sonucunda geminin 15 gündür denizde demirli bir şekilde beklediğini belirledi.

Mahkeme, Panama bandıralı 'Bulk Trader' isimli kuru yük gemisinin içindeki çimentonun yüksek nem oranından bozulmasını önlemek için çimentonun yüklendiği limana geri boşaltılmasına hükmetti. Mahkeme tebliğinin Tekirdağ Liman Başkanlığına ulaşması üzerine Liman Başkanlığı, gemi kaptanıyla irtibata geçerek mahkemenin kararını açıkladı ve yükün boşaltılması gerektiğini bildirdi. Ancak Bangladeş uyruklu gemi kaptanı limana yanaşmak istemedi. İşçilerin maaşlarının ödenmesini isteyen kaptan limana yanaşmayınca
Denizcilik İhtisas Mahkemesi ''İhtiyati tedbir'' ve ''Geminin seferden men edilmesi'' kararını uygulamak üzere operasyon kararı aldı.

SAHİL GÜVENLİK OPERASYON DÜZENLEDİ

Mahkemenin kararının ardından Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Akport Liman İşletmesi A.Ş. ve davacı firmanın avukatlarından oluşan bir ekip, 3 gemiyle sabaha karşı Panama bandıralı gemiye operasyon düzenledi. Herhangi bir direnişle karşılaşmayan ekip, römorkörler yardımıyla ve halatlarla limana çekildi.

Gemi içerisinde 9 bin 580 metrikton çimentoyu AK Port Liman'ına boşaltıldı. Mahkeme kararıyla seferden men edilen geminin açıkta demirlemesi sağlandı ve boşaltılan yük, başka bir kuru yük gemisine yüklenerek Mısır'a ulaştırıldı.

Tekirdağ'ın yaklaşık 1 mil açığına demirleyen işçiler, başlatılan hukuki süreç nedeniyle adli tatilin sona ermesini bekliyor. Grev nedeniyle işçilerin maaşlarının ödendiği ve gemiye kumanya gönderildiği bildirildi. Tekirdağ açıklarında bekletilen gemideki mürettebat, ülkelerine dönmek için adli tatilin ardından Tekirdağ 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek davanın sonucunu bekliyor.

Uluslararası Deniz Taşımacılığı kuralları gereğince gemiden ayrılmalarına izin verilmeyen personel, gemide günlük temizlik işleriyle makine dairesindeki motor ve işleyen aksamının kontrollerini yapıyor.

Bu haberi Faceboook'ta paylaş

Twitter'da Paylaş Twitter Logo

Yayınlanma Tarihi: 19.08.2009
Okunma Sayısı: 11278

Yorumlar

Toplam 1 Yorum

21.11.2009 00:44:24

yaşar topuz yokmuuu....,

Tüm Yorumları Okumak İçin Tıklayınız

Siz de Yorum Yazın